استخرها به عنوان ساختاری برای نگهداری آب و مایعات با اهداف مختلفی همچون : ذخیره آب ، پرکردن اوقات فراغت ، ورزش ، پرورش ماهی ، سرمایه گذاری و… استفاده می شوند. اگر شما نیز به فکر ساخت استخر هستید، قبل از هر چیز باید هدف خود را مشخص نمایید. سپس بهترین نوع سازه ، شکل و اندازه مورد نظر با سرمایه خود را بیابید.

ما در شرکت آکام استخر به عنوان سازنده استخرهای شنا بتونی به شما کمک می کنیم تا تمام ابهامات پیش آمده را برطرف سازید و با آگاهی کامل بهترین گزینه را متناسب با بودجه مورد نظرتان انتخاب کنید. امید است با خواندن این مقاله بتوانید ساخت استخر مناسب با هدف خود را پیدا کنید.

ساخت انواع استخر از نظر کاربرد

استخرها از نظر کاربرد می توانند به دو دسته کلی خصوصی و عمومی تقسیم شوند. آن ها می توانند داخل ساختمان یا در باغ باشند. سازه آن ها می تواند از هر اندازه و شکلی ، از درون و یا از سطح زمین بالاتر باشند. ساخت استخر و کاربرد آن ها می توان به نوع خانگی و ویلایی ، عمومی و مسابقه ای و کشاورزی اشاره داشت که در ادامه هر یک را بررسی می کنیم.

ساخت استخر خانگی

برای بسیاری از ما وقت گذراندن در استخر می تواند لذت بخش باشد ، حال در نظر بگیرید که در منزل خودتان این امکانات را داشته باشید. ساخت استخر خانگی می تواند یک ایده بینظیر برای محقق کردن این رویا باشد. همچنین می توانید به آن به چشم یک سرمایه گذاری نگاه کنید.

استخرهای خانگی زیر دسته خصوصی محسوب می شود و می توانند بصورت سرپوشیده و روباز باشد. آن ها بیشتر در ابعاد 6*3 و 8*4 و اشکال مختلف همراه با جکوزی طراحی می شوند. سازه متداول برای ساخت استخر در خانه ، بتونی می باشد که در حیاط منازل قدیمی تهران خودمان زیاد دیده می شوند.

ساخت استخر در باغ ویلا

امروزه ساخت استخر در باغ ویلا به یک نماد لوکس تبدیل شده است و کمتر ویلا جدیدی را می توان یافت که درون خود استخر نداشته باشد. در باغ ویلاها معمولا از نمونه های روباز و نیمه روباز که جدیدا در طراحی ها دیده می شود بهره می برند. ساخت استخر ویلایی می تواند علاوه بر زیباسازی محوطه شما ، ارزش ملک تان را بسیار بالا ببرد.

سازه رایج برای ساخت استخرهای ویلایی بتن می باشد ، هر چند که در سال های اخیر نوع فایبرگلاس هم زیاد شده است که بصورت آماده در مکان های از قبل تعیین شده نصب می شوند و از لحاظ اجرا کم هزینه تر و سریع تر هستند.

ساخت استخر عمومی

تخصصی ترین نوع اجرا ، ساخت استخرهای عمومی می باشد که نیاز به دانش مهندسی و تجربه هستند. استخرهای عمومی اغلب بخشی از یک مرکز تفریحی بزرگ هستند که خود دارای چندین قسمت می باشند، همچون استخر شنا ، کودکان ، حوضچه آب سرد ، جکوزی ، سونا بخار و خشک و… . از این رو هزینه ساخت استخر عمومی بسیار زیاد است.

ابعاد بسیاری از استخرهای شنا عمومی 50*25 متر و مستطیل شکل است ، اما می توانند به هر اندازه و شکلی باشند. استخرهای مسابقه ای نیز جز این دسته محسوب می شوند که می بایست دقیقا همین طول و عرض را داشته باشند. سیستم های تصفیه این گونه استخرها بسیار پیچیده است و برای پیاده سازی آن ها به تصفیه خانه بزرگ و مجهزی نیاز پیدا خواهید کرد.

ساخت استخر کشاورزی

از استخرهای کشاورزی در مناطق مختلف روستایی برای ذخیره سازی حق آب استفاده می شود و آن ها نیازی به سیستم تصفیه نخواهند داشت. ساخت استخر کشاورزی برای ارزان تر بودن معمولا با بلوک انجام می شود و معمولا با مشکلاتی از قبیل نشتی ، شکستگی روبرو می شود.

انواع سازه برای ساخت استخر

درست مثل هر چیز دیگری ، استخرها در انواع ، طرح ها ، اندازه ها و اشکال مختلف وجود دارند و برای اهداف مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. بودجه ، اندازه ، آب و هوا و در دسترس بودن مصالح ، عامل اصلی این امر خواهد بود که در نهایت نوع سازه برای ساخت استخر خود را تعیین نمایید.

شما به فکر ساخت استخر بوده اید ، اما تازه متوجه شدید که استخرها انواع مختلفی دارند. بنابراین انواع مختلف چیست و کدام یک برای شما بهترین است؟ روش های ساخت استخر در ایران به دو دسته بتونی و فایبرگلاس تقسیم می شوند. البته انواع بلوکی نیز وجود دارند که استاندارد نیستند و بعد از مدتی دچار مشکل می شوند.

ساخت استخر بتنی

کامل ترین نوع استخرها سازه بتنی می باشد که از نظر طرح و شکل دارای محدودیت نیستند و نسبت به سایر مدل ها عمر طولانی تری خواهند داشت. ساخت استخر بتونی کمی زمان بر و پر زحمت خواهد بود ولی حاصل کار ارزشمندتر خواهد بود. آن ها به بودجه بیشتری نسبت به سایر مدل ها نیاز خواهند داشت.

همچنین نگهداری از استخرهای بتونی سخت تر و به زمان و تخصص بیشتری نیاز دارد. در ساخت استخر بتنی هیچ محدودیتی نخواهید داشت و تا جایی که سرمایه شما اجاازه دهد می توانید آن را با اشکال ، ابعاد و رنگ های مختلف اجرا نمایید.

استخر پیش ساخته فایبرگلاس

ساخت استخر فایبرگلاس در یک محیط کنترل شده در داخل یک کارخانه است و سپس از طریق جاده به خانه خریدار حمل می شوند. برای اجرا آن ها یک حفره به ابعاد مورد نظر ایجاد می کنند و پایین اطراف ان را برای تقویت بتن ریزی می کنند. هر استخر فایبرگلاس یک تکه است و با طرح ها و سایزهای محدود ارائه می شود.

این استخرهای پیش ساخته معمولا هزینه نگهداری طولانی مدت کمی دارند و قیمت استخر فایبرگلاس نسبت به نوع بتنی ارزان تر است. بزرگترین مشکل آن ها شکل ، ابعاد ، ارتفاع و رنگ محدود آن ها است و نمی توانند به صورت سفارشی ساخته شوند.

ساخت استخر با آجر

استخر به دلیل دارا بودن حجم زیاد آب در خود نیاز به سازه ای استوار برای مهار آن خواهد داشت. ساخت استخر با آجر به صورت تنها متریال امکان پذیر نخواهد بود و صرفا جنبه تزئینی خواهد اشت. البته که شما می توانید از آجر برای طراحی نما بیرونی استخر خود و دورچینی بتن ریزی استفاده نمایید.

هزینه ساخت استخر

یکی از متداول ترین پرسش ها این است که هزینه ساخت استخر چقدر است ؟ ولی در نظر داشته باشید که قبل از پاسخ به این سوال از خود بپرسید که نیاز شما چیست و به چه شکل و اندازه ای از استخر شنا نیاز خواهید داشت ؟ با یافتن جواب و مشخص شدن نوع سازه و متریال، راحت تر می توانید برآورد هزینه ساخت استخر شنا خود را بدست بیاورید.

هزینه ساخت استخر شنا خانگی

ما در شرکت آکام استخر در زمینه اجرا سازه های بتنی فعالیت می کنیم و با سال ها تجربه در زمینه طراحی و ساخت استخر خانگی با نمونه کارهای فراوان به شما همراهان همیشگی این نوع از سازه را برای انتخاب پیشنهاد می دهیم. یک استخر با سازه بتنی دارای بخش های مختلفی از جمله کاسه ، تاسیسات ، کاشی کاری ، تصفیه خانه و موارد دیگر است. برآورد هزینه ساخت استخر شنا خانگی در حال حاضر حدود 200 تا 300 میلیون تومان می باشد.