مقالات

کاهش مصرف انرژی پمپ تصفیه استخر

این روز‌ها اکثر افراد با توجه به فضای خانه خود ترجیح می‌دهند استخر را هم طراحی کنند تا بتوانند از آن به‌طور شخصی استفاده کنند. البته داشتن استخر موجب جذابیت فضای خانه می‌شود و از طرفی خانه را لوکس و شیک‌تر نشان می‌دهد. اما استخر مصرف انرژی بالایی دارد و هزینه‌های برق بیشتری را به همراه خواهد داشت.در بین سایر لوازم جانبی استخر می‌توان بیان کرد که پمپ استخر یکی از اجزای پرمصرف انرژی است. به‌طور تقریبی می‌توان بیان کرد که مصرف انرژی پمپ آب  برای  به گردش درآوردن فیلتر آب در سال در حدود 2500 کیلووات ساعت انرژی است.

وجود پمپ در استخر یک امر ضروری است به این دلیل که تمیز کردن آب و همچنین به گردش درآوردن آب استخر توسط پمپ انجام می‌شود. با توجه به اینکه پمپ استخر در روز در حدود 8 ساعت کار می‌کند که هزینه‌های برق نیز در پی آن افزایش می‌یابد.

انتخاب یک پمپ مناسب برای استخر بسیار ضروری است. درواقع کم روشن کردن پمپ موجب عدم صحیح تمیز کردن  و به هم زدن تعادل شیمیایی آب موجود در می‌شود و از طرفی زیاد روشن کردن پمپ نیز افزایش مصرف انرژی برق را به همراه دارد. بنابراین برای بهینه کردن عملیات تصفیه آب و کاهش مصرف انرژی برق بهتر است از پمپ مناسب در استخر استفاده کرد.

اغلب در هوای گرم، استخر نیاز بیشتری به پمپ برای تصفیه آب دارد که این امر نسبت به فصل سرما تا دو برابر افزایش می‌یابد.

با توجه به این امر ما در این مقاله قصد داریم برخی از روش‌های کاهش مصرف انرژی پمپ تصفیه استخر را برای شما بیان کنیم.

کاهش افت فشار” در مدار تصفیه آب

یکی از روش‌های کارساز در کاهش مصرف انرژی پمپ تصفیه آب استخر، برداشتن موانع بر سر مدار تصفیه آب است. به‌طور مسلم اگر مسیرهای لوله‌کشی مستقیم، صاف و راست باشد مدت‌زمان حرکت و جریان آب نیز بیشتر خواهد شد که در پی آن استهلاک تجهیزات لوله‌کشی نیز کمتر می‌شود.

البته اگر مسیر لوله‌کشی آب در استخر پیچ‌وخم زیادی داشته باشد مدت‌زمان عبور آب و جریان آب نیز کاهش می‌یابد.

کاهش مصرف انرژی پمپ تصفیه استخر

استفاده از پمپ با سرعت‌های متغییر

انواع متنوعی از پمپ استخر در بازار موجود است که اغلب برخی یک سرعته و برخی دیگر نیز چند سرعته هستند. در این ‌بین اکثر افراد ترجیح می‌دهند از پمپ یک سرعته در استخر خود استفاده کنند. البته استفاده از پمپ یک سرعته موجب افزایش مصرف انرژی برق می‌شود. از طرفی پمپ‌هایی که دارای چندین سرعت متغییر هستند با کاهش  مصرف انرژی بهترین جایگزین برای پمپ‌هایی یک سرعته هستند.

یکی از مزیت‌های اصلی پمپ‌های چند سرعته این است که می‌توان آن‌ها را در سرعت‌های مختلف تنظیم کرد تا در پی آن انرژی کمتری به هدر رود. برخی از پمپ‌های موجود در بازار چند سرعته هستند و می‌توان به‌صورت دستی سرعت آن‌ها را تنظیم کرد.بهتر است بدانید پمپ‌های چند سرعته قابلیت این رادارند که تا 80 درصد مصرف انرژی را کاهش دهند.

پمپ‌های چند سرعته با توجه به قابلیتی که دارند گران‌تر از پمپ‌های یک سرعته هستند اما از طرفی با توجه به قیمت بالایی که دارند مقرون‌به‌صرفه هستند و از هدر رفتن مقادیر زیادی از انرژی جلوگیری می‌کنند.

یکی از مزیت برتر پمپ‌های چند سرعته نسبت به پمپ‌های یک سرعته این است که موتور این مدل پمپ‌ها به‌صورت مغناطیسی دائم کار می‌کنند و از طرفی بسیار کم‌صدا نیز هستند.

با توجه به این امر می‌توان بیان کرد که پمپ‌های چند سرعته برتری خاصی نسبت به پمپ‌های یک سرعته دارند از طرفی جایگزین خوبی به‌جای پمپ‌های یک سرعته به‌حساب می‌آیند.

در بازار پمپ‌ها در مدل‌های تک سرعته، دو سرعته و سرعت‌های متغیر با قیمت‌های مختلف به فروش می‌رسد. درواقع قابلیت و چند سرعته بودن هرکدام از پمپ‌ها تأثیر زیادی بر قیمت این محصول دارد. دراین‌بین پمپ سرعت متغییر دارای موتور مغناطیسی می‌باشد که به‌صورت دستی می‌توان سرعت آن را تنظیم کرد. با توجه به قابلیت پمپ سرعت متغییر می‌توان بیان کرد که این مدل از پمپ قیمت بالاتری نسبت به پمپ تک سرعته و دو سرعته دارد.

پمپ تصفیه استخر

استفاده از فیلترهای تصفیه بزرگ

استفاده از فیلترهای تصفیه بزرگ در استخر نیز یکی دیگر از روش‌های کاهش مصرف انرژی پمپ تصفیه استخر است. فیلترهای تصفیه بزرگ توانایی حذف آلودگی‌های بیشتری را از آب استخر دارند که به دنبال آن نیاز به روش ماندن پمپ استخر در زمان طولانی‌تر نیست. بنابراین استفاده از فیلتر آب بزرگ‌تر موجب کاهش مصرف انرژی پمپ تصفیه استخر می‌شود و از هدر رفتن بخش زیادی از انرژی جلوگیری می‌کند.

با توجه به این امر می‌توان بیان کرد که فیلتر تصفیه بزرگ نه ‌تنها موجب تمیز کردن آب استخر در زمان کوتاه‌تری می‌شود از هدر رفتن انرژی در بخش وسیع‌تر نیز جلوگیری می‌کند.

نگه‌داشتن مواد شیمیایی در حد تعادل

با حفظ مواد شیمیایی در حد تعادل در آب استخر نیاز به کار کردن اضافی پمپ استخر نیست. درواقع با حفظ تعادل شیمیایی آب استخر و همچنین ضد‌عفونی مناسب می‌توان از هدر رفتن بخش زیادی از انرژی در زمان فیلتر کردن آب توسط پمپ جلوگیری کرد.

به‌طور یقین اگر میزان مواد شیمیایی در آب استخر به‌اندازه و در حد تعادل باشد فرآیند ضدعفونی کردن آب استخر در مدت‌زمان کمتری انجام می‌شود دیگر نیاز نیست پمپ استخری زیاد روشن بماند.

به‌طور مسلم حفظ تعادل شیمیایی آب، مانع از بروز مشکلاتی نظیر مصرف زیاد انرژی برق می‌شود. بنابراین یکی از روش‌های مؤثر در کاهش مصرف انرژی پمپ تصفیه استخر حفظ موارد شیمیایی در حد تعادل است.

تصفیه آب استخر

سخن پایانی

یکی از مهم‌ترین اقدامات اولیه بعد از احداث و ساخت استخر، انتخاب یک پمپ مناسب است. پمپ وظیفه به حرکت درآوردن و تصفیه آب را بر عهده دارد .درواقع پمپ یکی از لوازم مهم و ضروری استخر است که در نبود آن آب استخر راکد و کثیف خواهد ماند.

بنابراین می‌توان بیان کرد که پمپ نقش بسزایی در سیستم تصفیه آب استخر دارد. انواع متنوعی از پمپ استخر در بازار موجود است که هرکدام قابلیت‌های متفاوتی در تصفیه آب استخر دارند و باقیمت‌های متفاوتی نیز به فروش می‌رسند.

همان‌‌طور که می‌دانیم پمپ آب استخر موجب تصفیه آب و به حرکت درآوردن آب استخر می‌شود. بنابراین استفاده از پمپ‌های تک سرعته و کوچک در استخر به‌عنوان یکی از منابع اصلی هدر رفتن انرژی در استخر به‌حساب می‌آید. شما با به‌کارگیری روش‌های بیان‌شده در این مقاله شما به‌راحتی می‌توانید مصرف انرژی پمپ استخر را تا حد قابل قبولی کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *